1 września 2020
Zielone płuca, naturalne klimatyzatory, żywe filtry. Dlaczego powinniśmy zazieleniać miasta?
Drzewa to największe, najmasywniejsze i najbardziej długowieczne rośliny, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi. Dlaczego to tak ważne, byśmy mogli podziwiać je nie tylko w lasach, ale także w przestrzeni miejskiej? I jak możesz pomóc zazielenić Wrocław? Dowiedz się tego z artykułu poniżej, przygotowanego wspólnie ze start-upem społecznym dotlenieni.org
Drzewa w aglomeracjach
Opisanie wszystkich funkcji, jakie pełnią drzewa i mniejsze rośliny jest prawie niemożliwe. Nie myślimy o tym na co dzień, ale mają one ogromny wpływ na naszą planetę. Produkują tlen, ochładzają powietrze atmosferyczne, filtrują je, stanowią schronienie i pożywienie dla zwierząt, pełnią funkcje ochronne... są niezbędne do życia i naszego istnienia.
Naukowcy przewidują, że do 2025 roku 60% mieszkańców świata będzie mieszkało w wielkich aglomeracjach, a 80% w miastach powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców. Aglomeracje wchłaniają kolejne miejscowości, zamieniając się w wielką tkankę miejską. Ten proces nie jest zły. Ludzkość nieustannie się rozwija. Ważne jednak by w każdym mieście mogło znaleźć się miejsce, w którym możemy odetchnąć.
Przecież zieleń to nie tylko lasy, lecz także zieleńce, promenady, ogrody botaniczne, zoologiczne i działkowe, cmentarze, kwietniki, trawniki i przyuliczne rabatki. Suma tych wszystkich terenów, to suma żywych, oddychających przestrzeni oddziałujących pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
Zielone płuca
Roślina równa się tlen. Każdego dnia przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 gramów tego pierwiastka życia. Dlaczego tak dobrze czujemy się w lesie, parku lub na działce? Dlatego, że otacza nas zieleń.
Lasy zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt. Jedna dorosła sosna produkuje tlen niezbędny do życia trzech osób, a jeden hektar lasu w ciągu doby wytwarza tlen potrzebny do życia 2500 osób. Rośliny działają ponadto jak filtry. Pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężki (ołów, kadm, miedź, cynk).
Obszary zielone to także gąbka magazynująca wodę, a następnie oddająca ją w postaci pary wodnej do atmosfery. Tereny zielone wpływają na mikroklimat lokalnie i kształtują klimat globalny. Nawilżają powietrze oraz ochładzają i oczyszczając atmosferę ze znajdujących się w niej pyłów.
Czy wiesz, że...
- Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu.
- Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób.
- Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób.
- Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 C.
- Jedno drzewo w ciągu roku absorbuje ok. 3 tys. litrów wody opadowej i wprowadza do powietrza kilkaset jej litrów pod postacią pary.
- Drzewa to największe, najmasywniejsze i najbardziej długowieczne rośliny, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi.
- Najcięższe drzewo świata waży 1400 ton i 5600 razy przewyższa masę człowieka.
- Na świecie żyje 23 000 różnych gatunków drzew.
- Większość drzew nie umiera ze starości.
- Naukowcy udowodnili, że pewien gatunek drzewa jest nieśmiertelny, ponieważ w ogóle się nie starzeje – mowa tu o miłorzębie japońskim.
Wymieniliśmy tylko kilka funkcji, jakie pełnią drzewa i inne rośliny. Tę listę można byłoby rozbudowywać niemal w nieskończoność. Drzewa chronią przecież nie tylko klimat, ale też glebę, wody powierzchniowe i podziemne zapobiegając erozji, wyjaławianiu ziemi, osuwiskom i lawinom. Zmniejszają zagrożenie powodziami i łagodzą skutki suszy. Rośliny pełnią funkcje estetyczne, a część z nich znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie. Oprócz funkcji rekreacyjnej zieleń pełni też rolę społeczno-wychowawczą, o czym doskonale wiedzą osoby, które miały okazję zobaczyć, jak działają ogrody przyszkolne, botaniczne i dendrologiczne.
W Światowy Dzień Ziemi posadziliśmy 6000 drzew na wrocławskich Osobowicach
Wrocławskie zielone płuca
We wrześniu 2020 r. obiecaliśmy Wam, że 1 zakup w ramach Wrocław Fashion Club dziennie, to 1 nowe drzewko na wrocławskich Osobowicach. 22 kwietnia 2021 r., w Światowy Dzień Ziemi, spełniliśmy tę obietnicę. 6 000 klonów, lip, wiązów i dębów zasiliło nowo powstający las!