4 listopada 2020
Dania jednogarnkowe. 5 jesiennych pomysłów
Listopad to okres, kiedy coraz rzadziej doświadczamy słonecznej, złotej jesieni. Ciepłe dni ustępują jesiennej słocie, która wymusza szybkie zmiany zarówno w naszej garderobie, jak i w kuchni. Lekką dietę, opartą o świeże warzywa i owoce, zastępujemy sycącymi, gorącymi potrawami, które rozgrzewają nas w chłodne dni. Aby zaoszczędzić czas i energię, warto poznać przepisy na dania jednogarnkowe, spośród których każdy znajdzie dla siebie odpowiednią potrawę.
Dania jednogarnkowe to
Idealna propozycja dla zabieganych
Nic nie przeraża Cię bardziej niż stos naczyń do pozmywania? Szukasz przepisów, do których wystarczy Ci zaledwie jeden garnek, patelnia lub naczynie żaroodporne? Dania jednogarnkowe są rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie. To tysiące przepisów, kierowanych zarówno do doświadczonych szefów kuchni, jak i całkowitych amatorów sztuki kulinarnej.
Wystarczy jedynie naszykować odpowiednio duże naczynie, dodawać po kolei wymienione w przepisach składniki i pilnie obserwować, jak łączą się w jedną, pełną aromatów całość. Jakie potrawy jednogarnkowe najlepiej sprawdzą się na jesiennym stole? Zapoznaj się z naszymi pięcioma propozycjami na szybki obiad jednogarnkowy, który doskonale rozgrzeje Cię po długim dniu i zimnym dniu poza domem.
Propozycja 1
Leczo
Ta pochodząca z Węgier potrawa zyskała sobie miliony wielbicieli w całej Polsce. Podstawą każdego leczo są pełne witamin warzywa – pomidory i papryka, które zgodnie z własnymi preferencjami można uzupełnić m.in. o cukinię bądź ciecierzycę. Danie to występuje zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej – najpopularniejszymi dodatkami do odmiany mięsnej są rozmaite kiełbasy bądź pierś z kurczaka. Co więcej, do przygotowania leczo wystarczy wyłącznie garnek.
Wielu entuzjastów leczo podkreśla, że jego smak staje się jeszcze lepszy po „przegryzieniu się”. Jednodniowe danie zyskuje bogatszy, pełniejszy smak, dzięki czemu z pewnością docenią je osoby, które preferują gotowanie obiadu co drugi dzień.
Jeśli chcesz nadać swojej węgierskiej potrawie nieco bardziej rozgrzewającego aromatu, spróbuj dodać do niej łyżkę miodu, śliwek i ostrej papryki.
Propozycja 2
Gulasz
Kulinarni eksperci wyróżniają trzy typy gulaszu, różniące się przede wszystkim rodzajem wykorzystanego mięsa i sposobu przygotowania:
potrawka – gulasz z warzyw i białego mięsa gotowanego w bulionie, często podawany wraz z ryżem,
ragout – gulasz z mięsa wieprzowego, wołowego, baraniego bądź dziczyzny, podawany z pieczywem, omletami bądź ziemniakami,
frykas (fr. fricasse, czyli bałagan) – gulasz z delikatnej cielęciny lub duszonej ryby z dodatkiem warzyw oraz zasmażki z masła i mąki.
Do ugotowania gulaszu wystarczy jeden garnek. To łatwe w przygotowaniu, szybkie i sycące dania, które występują w wielu zróżnicowanych wariantach, łączących tradycje kuchni z całego świata.
Wersja jesienno-zimowa zakłada dodatki w postaci czosnku, dodatkowej szczypty pieprzu i mielonej papryki.
Propozycja 3
Zupy
Mówisz „danie jednogarnkowe”, myślisz „zupa”. Na tradycyjne pierwsze danie w polskich domach istnieją tysiące niepowtarzalnych przepisów, uwzględniających wszystkie popularne warzywa, kasze oraz makarony. Warto wyróżnić jednak zwłaszcza jedną zupę, która doskonale wpasowuje się w jesienny krajobraz.
Mowa oczywiście o zupie krem z dyni. To pyszna potrawa jednogarnkowa, występująca w wielu unikalnych odmianach, zawierających m.in. mleczko kokosowe, pestki dyniowe, grzanki z pieczywa, a nawet sok pomarańczowy – ten ostatni może nadać kremowi charakterystyczny cytrusowy aromat kojarzony z jesienno-zimowymi miesiącami.
Propozycja 4
Warzywa z patelni
Warzywa z patelni to propozycja na obiad jednogarnkowy, stanowiąca doskonały punkt wyjścia pod skomponowanie pełnoprawnego, wysokokalorycznego obiadu. Usmażone warzywa można jeść zarówno bez żadnych dodatków, jak i z mięsem, makaronem czy ryżem. Warto pamiętać jednak, że przygotowanie dwóch ostatnich produktów wymaga dodatkowego garnka.
Osoby, które pragną zjeść coś „na szybko”, mogą skorzystać z bogatej oferty mieszanek mrożonych. Kulinarni puryści, którzy nie wyobrażają sobie opuszczenia choć jednego etapu przygotowania potrawy, mogą swobodnie przebierać spośród dziesiątek receptur, różniących się ilością dostarczanych kalorii, tłuszczy, węglowodanów czy białek. Jakie warzywa warto wrzucić na patelnię jesienią? Bakłażany, cukinie, dynie, pasternak, pietruszkę, sycące ziemniaki i inne typowe dla naszego regionu sezonowe jarzyny. Przepisów na smażone czy duszone bulwy oraz warzywa z rodziny dyni znajdziesz mnóstwo w książce kucharskiej babci lub mamy.
Propozycja 5
Zapiekanki z makaronem
Zastanawiasz się nad obiadem dla całej rodziny, który zapewni energię na jesienny spacer? Zapiekanka z makaronem może być propozycją, której szukasz. To proste, bogate w węglowodany danie, które stopniowo będą uwalniać energię podczas spalania. Występuje ono w wielu rozmaitych odmianach, spośród których bez trudu znajdziesz odpowiedni dla siebie przepis.
Każda zapiekanka posiada trzy niezmienne składniki: makaron, ser i sos beszamelowy lub pomidorowy. Powyższy fundament można swobodnie uzupełniać o ulubione dodatki, takie jak wędliny, warzywa czy drób. By wzmocnić sycącą moc dania i zapewnić najpotrzebniejsze w sezonie witaminy, sięgnij po warzywa strączkowe pełne białka.
Dania jednogarnkowe w praktyce
Jakich naczyń będziesz potrzebować?
Wśród najczęściej spotykanych naczyń, w jakich można przyrządzić obiad jednogarnkowy, należy wyróżnić garnki, patelnie oraz naczynia żaroodporne. Dobór odpowiedniego sprzętu powinien być powiązany z liczbą domowników. Zakup zbyt małego naczynia nie pozwoli ugotować posiłku dla całej rodziny za jednym zamachem. Kupno zbyt dużych garnków i patelni może błyskawicznie zagracić niewielką kuchnię.
Gdzie szukać odpowiednich artykułów gospodarstwa domowego? W sklepach na terenie Wrocław Fashion Outlet. Odwiedź salony Le Creuset, Tchibo oraz Tefal WMF i wybierz niezawodne i trwałe wyposażenie kuchenne, które pomoże Ci ugotować niejeden pyszny obiad jednogarnkowy dla siebie i swoich najbliższych.